Experimentální rok: Tři největší puzzlíky v mé skládačce

22.09.2022

Tři největší puzzlíky v mé skládačce v rámci osobního projektu Experimentální rok: Lauko Mokykla, Red Button a Megatrendy. Co se za tím skrývá, jak to probíhalo a jaké výsledky můžete vidět? Přečtěte si víc.

Lauko Mokykla aneb škola v přírodě pro mou neteř a synovce #rodina

Pravděpodobně ta nejvíce smysluplná věc, do které jsem se pustila. Když už mě někdo zná, tak asi jako člověka, kterému není jedno svět, ve kterém žije. Ale nejdůležitější je pro mě samozřejmě zafungovat v soukromí, doma. V covidu se mě hodně dotýkaly dopady pandemie na děti. V rozhovoru Psychika zavřených dětí zaznělo skvělé doporučení, jak dětem pomoci zvládat nejistotu. Něco s dětmi naplánovat, zrealizovat to (i když by trakaře padaly) a pak na to vzpomínat. Vnést do těch turbulencí pevný bod, o který se mohou opřít. No a nápad byl na světě.

Škola v přírodě u nás na chatičce pro mou neteř a synovce, několik týdnů předem pozvánka do schránky, pak zvládnutí všech překážek, aby se škola v přírodě fakt stala, protože se svět mezitím samozřejmě opět otočil, no a pak týden v lese mimo civilizaci. Společné učení se, čas pro rozhovory, bytí, ale i hry, legraci, kreativitu... a i šance pro mě se trochu víc obtisknout. Na fotce je třeba cvičení zaměřené na uvědomování si osobních hodnot. Uznávám, že trochu odnesli mé pedagogické nevybouření :), nicméně vzhledem k tomu, že už máme za sebou několik běhů Lauko Mokykla, sami si o ně řekli a další podobné aktivity jsou na dohled, věřím, že netrpěli příliš.

Jsem vděčná za skvělé ségry - tu, která jako rodič spolupracuje a pomohla s vyjednáváním ve škole, i tu, která do toho jako spolupachatel šla organizačně se mnou. Díky.

Red Button 2.0 aneb redesign sítě #samořízení

K síti Red Button mám vřelý vztah. Mimo party kamarádů a všeho dalšího, čím pro mě je, je to i skvělá živá laboratoř samořízení. Srdeční téma. Přirozeně mě to tam přitáhlo blíž. Nejdřív jsem tento unikátní ekosystém prostě jen pozorně navnímávala, postupně jsem se spolu s Lubošem a dalšími stala spolutvůrcem designu sítě 2.0, aby Red Button fungoval ještě lépe než nyní. Jsem vděčná za tu příležitost a spolutvoření, díky!

Hodně odmakáno, hodně před námi. Počítáme, že vbrzku půjdeme s tím, co doposud máme, i více ven, aby case Red Buttonu byl víc vidět. Pokud chcete první vlaštovky, mrkněte na toto vypůjčené dvouminutové animované video, které mi přijde jako skvělá analogie k fungování Red Button a nebo přečtěte stanovy spolku. Najdete tam třeba asynchronní hlasování členů přes slack, pomocí smajlíků, sestavování si Rady pro rozhodování, odkaz na Síťové dohody,... slovy právníka, který nám s tím pomáhal: "To vstoupí do dějin korporátního práva." :-) Děkujeme za pomoc, Honzo!

Samozřejmě, až další život v síti s parťáky v Red Button ukáže, jak to bude fungovat. A dá se očekávat, že řadu věcí dále změníme. V pořádku, živost je součástí věci. Ještě pořád se to může i celé pokazit, ale moc si přeji, aby blíž skutečnosti bylo spíše to, že společně skočíme na vyšší letovou hladinu. Držte nám prosím palce! 

Projekt Megatrendy a velké společenské výzvy #changemaker

Projekt, který jsem vedla v think-tanku České priority. Snaha zodpovědět otázky: Jaké megatrendy a společenské výzvy ovlivní svět v následujících desetiletích? A jaké budou mít největší vliv na kvalitu života v Česku? Foresight, analýza, Delphi. Velmi blízko k SDGs, nicméně zde je maso k tomu, PROČ podobné cíle mít. Skvělý tým i zapojení experti - díky! Výsledky jsou tu: www.megatrendy.cz.

Největší využitelnost nad rámec projektu má myslím hlavně 18 tematických karet oblastí megatrendů a společenských výzev. Široký záběr. Sféra sociální, technologická, ekonomická, environmentální i politická. Vyberte si oblast, která vás zajímá, a začtěte se. Ještě nějakou dobu to bude aktuální... Tady jsem psala víc tipů k tomu, jak do obsahu co nejsnadněji zaplout a vzít si z něj co nejvíc.

Jak to zapadlo do mé osobní mozaiky? Jednoduše. Chtění změny přicházívá, když člověk pocítí urgenci. Když mu dojde, že se NĚCO musí stát. Jedním ze způsobů, jak se lze k aha momentu dostat, je vystavit se silnému obsahu. Jsou jistě i jiné způsoby, ale i naše karty mohou pomoci. Přečtěte si klidně i jen útržky z nich. Ještě si myslíte, že můžeme udržovat status quo?! Trendy a výzvy jsme koneckonců měli i jako úvodní téma předmětu Management 2 na VŠE, kde jsme se se studenty bavili o budoucnosti organizací. Opakovaně jsem procházela všech 18 karet a s týmem jsme ladili obsah, řešili jsme, jak tu komplexitu strukturovat, návaznosti oblastí, míru detailu, kontext, prioritizaci... Zkuste si představit, jakou urgenci ke změnám asi cítím já... 

Disclaimer: U projektu svítí logo iniciátora. Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace - Úřad vlády ČR. Rok 2020. Otázka přijetí vedení megatrendového projektu pro mě byla etickým dilematem. Uznávám, že jsem hypersenzitivní a nezvyklá pohybovat se v tomto terénu. Potřebovala jsem se každopádně zastavit a pořešit si blikající kontrolky, které mi tato situace rozvibrovala. Vyšlo z toho opatrné ano - za nějakých předpokladů a s určitými osobními opatřeními. Více k tomu zde. Když se ohlédnu. Co se kontrolek týče, věřím, že to proběhlo v pořádku. Zkušenost s veřejnou sférou celkově byla... zajímavá. 


Proč jsem se do Experimentálního roku pustila a o co šlo, najdete tady. Stejně tak i rozcestník všech textů k tomuto osobnímu projektu.