Zárodek ostrůvku pozitivní deviace aneb videa ze semestrálek „Změň svět k lepšímu“

17.12.2015 23:01

Když jsme před několika měsíci s kolegy přemýšleli, jak pojmout týmové semestrálky z ponovu-stavěného-managementu, životaschopných variant bylo asi osm, jestli si dobře vzpomínám. Ve finále poměrně jednoznačně vyhrála varianta, ve které měli studenti za úkol pomocí zorganizování nějaké akce změnit svět k lepšímu. Samozřejmě, že ne celý. Jen kousek. Libovolný, který si vyberou. Zorganizováním akce si měli prakticky osahat management a měněním světa k lepšímu zase otevřít oči.

Semestr končí a můžeme se zeptat – jak se nám to povedlo? Na podrobnější analýzu je ještě čas. Ale něco už víme. Třeba to, že jsme do světa vyslali 24 týmů. To myslím není málo. Níž najdete video-medailonky všech akcí. Když na ně pomrkáte, zjistíte to, co byste asi i čekali: někdo se při měnění světa vysekal, někdo svůj kousek světa změnil malounko, někdo trochu víc. Jasně.

Jsem hodně ráda za všechny, kterým se to povedlo. Ale zároveň jedním dechem dodávám. Všechny výsledky jsou pro nás ok. V první řadě nám totiž šlo o ten management. O postup, jakým se studenti ke své akci dostali. A pokud byl postup OK, ale akce z nějakého důvodu nedopadla a světem nepohnula, nevadí. A pokud postup nebyl OK a studenti to pochopili, tak vlastně taky bezva. Příště už budou vědět. Nepotřebovali jsme slyšet, že všechno bylo růžové, navoněné a bezproblémové. Chybovati bylo dovoleno. Pokud to s sebou neslo patřičné lessons learned. A já myslím, že povětšinou neslo.

Zároveň některé akce byly myslím fakt hodně povedené. Jaké nejvíc? Na každém z cvičení jsme si zvolili vítěze. Ty si můžete dole přímo pustit, na ostatní najdete odkazy. A čeká nás teď ještě další krok, a to vybrat vítěze celkového. Který dostane myslím hodně zajímavou cenu. Poukaz na escape hru The Room! Pomůžete nám vybrat? Všichni zapojení studenti mají zpřístupněné hlasování, ale poradit nám může každý. Počet shlédnutí videí případně i nějaké komentáře pod nimi nám napoví. Zapojit se můžete do 8. ledna.

nejlepsi_semestralni_prace

Když poodstoupím a zhodnotím, jak nám to s našimi semestrálkami vyšlo, tak musím říct, že jsem hodně spokojená. Máme co zlepšovat, samozřejmě. Ale základ pro příští semestry máme myslím hodně slušný. A co mě naplňuje asi nejvíc, to je energie, kterou se nám podařilo – minimálně u některých týmů a studentů – vybudit. Energii, která vlatně přesáhla náš předmět. Na výuce to poznáte okamžitě. A při čtení závěrečných zpráv taky. To když Vás bouchne do očí něco takového:

  • Je skvělé  vidět, že jste svým konáním  někomu pomohli nebo otevřeli oči. Stálo to za to.
  • Velmi se mi líbilo a překvapilo mě, že tolik organizací se ozvalo a chtělo nám pomoci.
  •  Myslíme si, že po tomto slušném začátku by byla chyba nepokračovat v naší iniciativě dále…
  •  V první řadě je asi nutno říci, že jsme svět nijak výrazně nezměnili, ale podařilo se nám přimět celkem velké množství lidí, aby dělali nějakou prospěšnou věc.
  • S koncem semestru náš projekt nekončí. Budeme pokračovat dál. Přihlásil jsem se jako dobrovolník.
  • (z feedbacku participující organizace) „Děkujeme za zajímavě zadaný úkol, který přerostl hranice jedné školy a aspiruje na to alespoň maličko „změnit svět“. A svět to potřebuje. Tím spíše, že se projekt uskutečnil 13. 11."
  • Chtěli bychom na závěr uvést citát od našeho prvního prezidenta Václava Havla: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne." Což si myslím, že bylo pointou našich semestrálních prací na téma „změňme svět k lepšímu“.
  •  Zkusili jsme změnit svět, a to se nám líbilo!!!

 

Jo, myslím, že jsem tu správně. Pro mě je toto totiž jakýmsi budováním ostrůvku pozitivní deviace. Ze kterého časem budeme chrlit do světa lidi, kteří mají chuť měnit svět. A to právě myslím docela zdárně započalo. Já jsem spokojená. Jdu si dát voraz. Další blogpost bude až začátkem ledna, do té doby vypínám… Pohodové svátky všem!

 

Skupina 1

Vítěz: Dog Aid Team aneb mikulášská procházka pro Dog-Point

Dále také:

  • Mind in Motion aneb přednáška s promítáním filmu Ryba smrdí od hlavy
  • Den D aneb program pro seniory v domově důchodců

 

Skupina 2

Vítěz: Rozdávám radost aneb rozdávání pozitivních kartiček kolemjdoucím

Dále také:

 

Skupina 3

Vítěz: Adventní posezení aneb vánoční program a fotokoutek pro seniory v domově důchodců

Dále také:

 

Skupina 4

Vítěz: MultiKulti aneb odstraňme dětem předsudky

Dále také:

 

Skupina 5

Vítěz: Zelená budoucnost aneb vysazování stromů společně s dětmi ve školách

Dále také:

 

Skupina 6

Vítěz: Food Locker aneb food free festival proti plýtvání jídlem

Dále také:

 

Skupina 7

Vítěz: Rozšifruj Prahu aneb závod po Praze s luštěním rébusů

Dále také:

 

Dejte nám vědět, která akce je podle Vás nejlepší. Studenti v anketě, ostatní v komentářích pod video-medailonky. Díky :-)

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.