Výzva: Je potřeba silný a důvěryhodný hlas pro věcné řešení a zklidňování situace

19.03.2020 07:55

Stávající společenská situace je bezprecedentní a silně emočně rozjitřená. Tento stav je pochopitelný, avšak značně nebezpečný kvůli riziku šířící se paniky. Stačí škrtnout sirkou a může to špatně dopadnout z důvodů ještě jiných, než je koronavirus sám. Ona ta panika vlastně již existuje. Například, lidé bez příznaků se chodí ze strachu otestovat a přetěžují nemocnice, plýtvají materiálem, vystavují se riziku nákazy (jeden případ za všechny). Je to myslím hodně nebezpečné. Je nutné podpořit zchlazování hlav a směrem ke společnosti vyslat signál. Je potřeba silný, klidný a důvěryhodný hlas, který přispěje k věcnému řešení situace a ke zklidnění společnosti. Od těch, kdo mají zároveň znalosti a autoritu. Proto prosím:

 

Rektoři. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v České konferenci rektorů jednání v tomto smyslu?

Čím více univerzit podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Akademie věd. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v odborných kruzích jednání v tomto smyslu?

Čím více odborníků podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Akademičtí senátoři. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v akademických senátech univerzit jednání v tomto smyslu?

Čím více akademických senátů podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Senátoři. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v senátu jednání v tomto smyslu?

Čím více senátorů podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Představitelé neziskových organizací. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v neziskových organizacích jednání v tomto smyslu?

Čím více neziskových organizací podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Představitelé církví. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v církvích jednání v tomto smyslu?

Čím více církví podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Primátoři a starostové. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit v radách měst a zastupitelstvech jednání v tomto smyslu?

Čím více obcí podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Silné osobnosti občanské společnosti. Pokud jste to už neudělali, je prosím možné zahájit ve Vašem okolí jednání v tomto smyslu?

Čím více lidí podporující jedno společné prohlášení, tím silnější a důvěryhodnější signál společnosti.

 

Závěrem, sociologové a psychologové. Můžete prosím toto riziko lépe vysvětlit? Případně mi dát rychle vědět, že se mýlím? Nejsem sociolog ani psycholog…

 

Děkuji všem za zvážení této možnosti.

 

Vím, že se děje spousta dobra napříč republikou. Ráda bych vyjádřila hluboký respekt a upřímné poděkování všem, kteří přispívají k řešení této nelehké situace.

Zde je můj osobní kontext situace jako člověka zapojeného do řešení.

 

EDIT 22.3.2020, po konzultaci s jednou socioložkou a dalším přemýšlení:

Pro lidi, kteří mají strach...

Ve stávající situaci je strach pochopitelný a je naprosto normální reakcí na naprosto nenormální situaci. Můžeme však zkusit zvážit, co potřebujeme udělat, aby se naše obavy zmenšily, a zvolit řešení, které neohrozí už tak křehký zdravotnický (či jiný zásadní) systém. A případně, pokud máme kapacitu, můžeme zkusit přetavit naše obavy do nějaké konkrétní činnosti, klidně na sousedské úrovni nebo online. Podobný přístup volí řada lidí, komunit, spolků či organizací. Výpadky oficiálních institucí do určité míry vynahrazuje občanská angažovanost. 

Jistě to někdo s větší erudicí dokáže naformulovat lépe než já. Jen jsem na toto místo chtěla dát něco většího než nula.