Testy z pohledu pedagoga aneb to nejlepší z taháků

05.11.2015 19:11

Ještě ráno jsem si myslela, že dnešní blog budu muset zabalit. Bo prostě není čas. Pak jsem si ale řekla, že by to byla škoda a že spíš vytáhnu z šuplíku něco staršího. No a po dnešní výuce se nápad dostavil prakticky okamžitě. Půlka semestru, ze studentů se pomalu stávají zombíci, protože jsou tady s plnou parádou průběžné testy... Takže proč nemrknout na téma testů z pohledu pedagoga? Myslím třeba, že by Vás mohly pobavit nějaké perličky z taháků :-)

Nejdřív tedy krátké intro. V předmětu Managementu inovací, který jsem tři roky učila, jsem dovolovala studentům "oficiální tahák". Formát A4, ručně psaný. Nebylo cílem nakopírovat si poznámky, ale dokopat k učení. Nejradši bych bývala byla dala open book test. Ten pak totiž může jít víc do hloubky. Nebo ústní zkouška by byla ještě lepší. Popovídání podle mě nic nenahradí. Ale ani jedno nebylo reálné. "Oficiální tahák" byla taková cesta napůl. Každý semestr jsem tak získala nějakých 180 taháků. A vždycky pro mě bylo hodně zajímavé je číst. 

Pro mě jako pro učitele velmi dobrá zpětná vazba. Co studentům přišlo natolik důležité, že si to hodili na tahák? A chápou to správně? Nebo - jaké otázky z testu už jsou "venku"? Pokud se výpisky na tahácích začnou podezřele přibližovat odpovědím na otázky, které jsou součástí testu, tak snadno víte, které otázky utekly. A vždycky se našel někdo, kdo místo vlastních výpisků prakticky přepsal otázky, co mezi studenty kolují, a k nim si poznačil odpovědi. Pak jsem vždycky měla dilema, jestli opravdu měnit všechny otázky, co jsou "venku", ale to je zase úplně jiná pohádka. Teď zpátky k perličkám.

Pro začátek trochu srovnání. Takhle nějak vypadá halda taháků. Někdo píše přes celý řádek od shora dolů, někdo strukturuje do několika sloupců. Někdo si vystačí s písmenky, někdo přidá i schémátka a obrázky. Někdo podtrhává, někdo rámečkuje, někdo nechává na přírodno. Je zkrátka možné vypozorovat určité styly taháků. Nicméně společný jmenovatel je vždy stejný. Spousta a spousta malinkatého textu.

tahaky_standard

Ale pojďme se mrknout na ty perličky. Pro začátek něco lehčího. Koláž pár obrázků a průpovídek z taháků. Tu krávu jsem si vždycky vysvětlovala tím, že do studentů furt horem dolem melduju "buďte odlišní", "udělejte něco navíc" a "vystupte z řady". V duchu Setha Godina a jeho "being a purple cow". Ale jsem ochotná připustit, že význam mohl být i jiný :-) Pak mi taky přijdou dobré ty zásady. Je zkrátka dobré uvědomit si, jaká je Vaše strategie pro test. A napsat si ji tak, abyste ji měli stále na očích. Jen nevím, co má být to 3)... Náměty?

tahaky_zasady

Přitvrzujeme. V tahácích je fůůůra textu. Čtete, čtete a najednou Vám dojde, že TOHLE jste na přednášce fakt ale neříkali :-) Přemýšlela jsem, proč jsem dostala zrovna recept na koláč. Ale koneckonců, proč ne. Asi jsem vypadala, že by se mi hodil :-)

tahaky_bublanina

Tenhle tahák se v té haldě rozhodně neztratil. To Vás bouchne do očí hned. Jako vyučujícího mě samozřejmě malounko mrzí, jaký světonázor je tímhle tahákem vlastně vyjádřen... Ale ten nápad! A to provedení! No peckaaa :-) Uprostřed byl pěkný nýtek a fakt se to dokázalo točit. Někdo si vyhrál. Funkční prototyp, nice.

tahaky_kolo

Když jsem v tahácích narazila na tohle, tak mě to upřímě řečeno dosti skolilo :-) V duchu jsem si teda říkala, jestli tenhle styl komunikace jako fakt... No ale pak jednim dechem k tomu, že mě vlastně těší, když si ke mě student něco takového vůbec dovolí :-) Ale přestože jsem ho nevyhodila (aspoň tedy myslím) ty dva další vtipy mi nikdy nedorazily, škoda.

tahaky_tresne

No a na závěr moje srdcovka. Myslím, že už jsem tu o ní někdy dřív psala. Představte si, že po testu sesbíráte tak sto oficiálních taháků. A když je procházíte, narazíte na šifru. Když červené písmeno a číslo najdete na prvním testu, řeknete si, že si tam někdo jenom něco poznamenal bokem. Když se to začne objevovat na druhém, třetím, desátém, dvacátém taháku... to už je divné. No a pak najdete Jokera a "Let's play a game". Jsem velmi hravý tvor, takže proč ne. I když, strašně jsem se tehdy bála, že tam bude něco sprostého. Ale tajenka byla naštěstí oduševnělá... uff :-)

tahaky_joker

A to je dneska všechno. Třeba Vám to trochu zvedlo koutky :-) Držím palce všem, které čekají ještě nějaké průběžné testy. A koneckoncům i všem, kteří potřebují zamakat na něčem jiném. Držte se.

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.