Šplhejte na pyramidy, ušetříte si tak spoustu času

13.08.2015 20:43

Dneska to bude o šplhání na pyramidy. Mně se to osvědčilo už několikrát a zrovna teď se zase po jedné drápu, tak se jdu podělit. Bo mi to nedávno připomněl jeden článek na HBR a myslím, že je to docela užitečná věc. Ne že bych chtěla nabádat k ničení kulturních památek nebo zdolávání hotelů. Šplhání na pyramidy Vám pomůže, když se potřebujete něco dozvědět a připadáte si, jako byste hledali jehlu v kupce sena.

Ta myšlenka je vlastně docela prostá. Když nevíš, tak se zeptej. Jasně, asi se nemusíte hned někoho ptát, jestli se ve slově Aladin píšou dvě L nebo dvě D. Pokud se budete ptát na blbé otázky, uslyšíte akorát tak UTFG a skončili jste. Ale občas potřebujete vědět něco, na co je i google krátký. Nebo není, ale strávili byste hledáním půlku mládí. Takže než abyste zamrzli na bodu mrazu, najděte člověka, který by o Vašem problému mohl něco vědět, kontaktujte ho a vyzpovídejte.

Jasně, známe. Rozhovor s odborníkem. Klasika. Jenže tam ještě nekončíme. Šplhání na pyramidy stojí na myšlence, že lidé, kteří jsou v něčem dobří, zpravidla znají experty, kteří jsou ještě lepší než oni sami. Neb když je to téma baví, tak asi byli na řadě akcí, četli různé články nebo knížky, s někým spolupracovali…  Takže ve finále byste se měli dostat k otázce: „Kdo o tom ví ještě víc než Vy?“ Nebo: „Kdo zná další lidi, co vědí ještě víc než Vy?“

Není to můj výmysl, přišel s tím Eric von Hippel. To je ten, díky kterému známe pojem „lead users“. Mluvím o tom – sakra, mluvila jsem o tom – na managementu inovací. Radši zpátky k pyramidám.

Když rozjedete nějakou takovouhle pátračku, může se Vám stát, že za chvíli začnete šplhat po pyramidě, o které jste na začátku neměli ani tušení, že existuje. Nebo jste o ní měli tušení, ale nevěděli jste, že byste na ni mohli chtít šplhat. Váš problém totiž může mít řadu užitečných analogií. K těm se ale dostanete až časem, jak se postupně ochytřujete. Lidi, kteří jsou na vrcholku, totiž mají tendenci propojovat se s lidmi z ostatních oborů a tyhle analogie velmi často vidí.

šplhání_na_pyramidy

No a to je vlastně celé. Stačí sebrat odvahu a udělat první krok. Říkáte si možná, že Váš expert takových žádostí dostává hromadu, že kdyby to takhle udělal každý… Jenže ten trik je v tom, že on to každý prostě neudělá. Ne každý zvládne tou koblihou hodit. A co když Vás dotyčný pošle do háje? No, tak pošle. A co. Zkusíte to odjinud. No a když nepošle, tak je to zpravidla bingo… Tuhle hru podle mě nejde prohrát. Pokud to teda nepřepísknete na druhou stranu a nezačnete vyloženě spamovat všechny kolem sebe. Ale to už by chtělo nějakých koblih... :-)

Kecičky? Ne, mám to vyzkoušené. Myslím, že můžu přihodit ještě pár osobních tipů:

Radši trochu změkčuju
Zeptat se někoho na férovku: „Kdo je lepší než Vy?“ Huh. Polk. Radši používám „Kdo další by mi podle Vás mohl pomoct?“ Není to sice úplně to samé, ale funguje mi to hodně dobře.

Doporučení dělá hodně
Když Vás s expertem vzájemně propojí člověk, kterého oba znáte, tak to prostě funguje. Bavte se s kamarády a lidmi kolem sebe. Divili byste se, kolik dohromady znáte lidí. A někdy budete zírat, kdo se vytasí s nejlepším kontaktem. Vybavuju si, jak mi jedno takové inspirativní setkání zařídil student, který na to od toho řečnického pultíku fakt ale vůbec nevypadal.

Nebojte se udělat velký skok
Doporučení sice dělá hodně, ale klidně můžete i vystřelit naslepo. Zrovna minulý týden jsem takhle napsala chlapíkovi, který patří mezi top 50 myslitelů businessu na světě. Odpověděl. Sice stručně, ale panečku - to byl urychlovač!

První věta je důležitá
Jo, lichotim. Přiznávám. Ale jen tak trochu. A vlastně upřímně. Prostě chválim. Na tom přeci není nic špatného. Loserům asi nepíšete a borce je za co chválit. Z vlastní zkušenosti vím, že když za mnou přijde student a řekne: „Četl jsem Skvělý služby a líbilo se mi to,“ a chce vědět víc, tak se můžu přetrhnout… Jsme lidi, tak to prostě je.

Dost jich žije :-)
Dost dlouhou dobu jsem žila v takové zajímavé představě, že o kom se píše v učebnici, ten musí bejt už dávno mrtvej. Asi nějaká psychojizva ze základky. Nemusí to být nutně pravda :-) A pokud ti lidé žijou, dá se dohledat jejich novější počiny nebo se s nima pobavit. U mě se to definitivně zlomilo asi ve chvíli, když jsem zjistila, že profesor Christensen je na twitteru.

Zkuste kontaktovat své idoly
Líbí se mi, jak si Filip Dřímalka s Adamem Hazdrou a spol. dojeli za Sethem Godinem, kluci o tom hezky píšou na svých blozích (Filip, Adam). Petrovi Ludwigovi myslím setkání s panem profesorem Philipem Zimbardem taky dalo hodně. Mně zas hodně dalo setkání s Marcem Stickdornem, to je ten co napsal černou bibli designu služeb. Blog jsem tehdy ještě nepsala, ale vznikl z toho krátký rozhovor. Koho byste chtěli potkat Vy?

No a to už je pro teď fakt všechno. Někdy mi třeba dejte echo, jak se šplhání na pyramidy daří Vám... Až teď mi vlastně došlo, jak pěkně ty pyramidy pásnou k tomu hicu venku. Další tematickou korelaci blogpostů na počasí ale radši neslibuju :-) 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.