S čím jsem nepočítala, když jsem začínala přednášet

09.04.2015 21:39

Když jsem v maturitním ročníku řešila, na jakou vejšku, byla jen jedna, kterou jsem měla od rodičů zakázanou. Pajďák. Protože učitelé jsou v rodině všude, kam se podívám, a protože slovy mé maminky: "Učit se dá s jakoukoliv vejškou". Pravda. Zákon schválnosti tomu chtěl – a asi trochu i genetika – aby učení bylo to, co mě baví, v čem vidím smysl a co mě nabíjí energií. Schválně neříkám živí :-)

V učitelském prostředí jsem vyrostla. A když jsem začínala přednášet, myslela jsem si, že mě nic moc nepřekvapí. O tom, jak jsem se v tomto spletla, třeba někdy jindy :-) Dnes jen stručně o jedné věci, se kterou jsem fakt nepočítala. Nikdo mi totiž na začátku neprozradil, že abyste byl dobrý přednášející, musíte – mimo všeho možného ostatního – být i dobrý herec.

Studenty totiž nezajímá, že je vám zrovna blbě. Nebo vás bolí zuby. Nebo máte problémy doma. Nebo jste nemohli celou noc spát. Očekávají profi přednášku. Která jim něco dá. A která je ideálně i bude bavit. To je v dnešní době asi daleko důležitější. Neb když studenty něco baví, sami si pak už dohledají víc. Opravdu netřeba všechno sdělovat od řečnického pultíku. Tenhle model vlastně už dneska ani nefunguje. Stačí navnadit, zaujmout, vysvětlit základy a nasměřovat dál. Zapálit jiskru. Jenže kdo chce zapálit, musí sám hořet. Což je dost těžké, když je vám pod psa.

energy

A proto je potřeba být dobrý herec. Naštěstí, když učíte předmět, který vás ba, dostanete se do rauše, hormony zafungují, a tomu herectví nemusíte dávat až tak moc. Zrovna dneska jsem za všechny ty pozitivní hormony hodně ráda, protože nevím, jak jinak bych tu dnešní výuku dala. A přitom byla tak super. S Tím, co hodně rychle mluví hodně jazyky, se nám podařilo rozhýbat na 50 studentů do hry, kdy jsme vyráběli letadla. Perfektní věc, když chcete přiblížit, co to sakra znamená „inovace procesů“. Studenti výborní a celkově myslím, že se to docela povedlo. A doufám, že nepoznali, že jsem mlela z posledního. No a na blog už energie dneska prostě není, pardon. Můžu vám slíbit, že příště to možná bude lepší :-)

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.