Praktické tipy kudy na flow lístek

05.03.2015 21:38

Jak jsem psala minule, na hýbání ledoborcem fakt nejsem sama. Do toho bych ani nešla. Možná jsem cvok, ale příčetný. Takže tohle opravdu není one (wo)man show. A pokud bych měla trochu poupravit rétoriku, tak hýbání ledoborcem je de facto jen o inovaci jednoho předmětu předmětu a napsání knížky. Kolikrát se už toto na naší alma mater dělo? Ano, hodněkrát. Jen jsem asi první, kdo o tom bloguje :-) Rozhýbávání ledoborce teď není o tom, že bychom měli bourat ledy na ekonomce, musíme je zbourat ve svých hlavách. Čeká nás spousta práce, učení se, poslouchání, konzultování, psaní, dotahování… A mou hlavní rolí je být motorem, který to bude posouvat stále dál, směrem k realizaci.

Někdy je to popravdě řečeno dost nevděčná role. Protože když ostatní nemají čas a energii, tak Vy je mít musíte. Můj vnitřní motor je naštěstí docela dost silný, takže ta energie není zase až takový problém, ale jedním dechem je potřeba dodat, že opravdu nefunguje jako perpetuum mobile. Taky někdy potřebuje doplnit palivo.

Je zajímavé, že za poslední asi dva, tři měsíce, se mě nějakých 15 lidí zeptalo, kde tu energii furt beru. A když si tak projdu, co jsem u sebe za poslední měsíce změnila, odpověď je nasnadě. Začala jsem si psát flow lístek. Teda, já mu říkám pozitivníček, přestože to nezní tak sexy. Ale k věci, co to je? Jednoduchý nástroj právě pro dodávání paliva vnitřnímu motoru. Prostě si každý den někam zapíšete tři pozitivní věci. Tím si udržíte fokus na to pozitivní, co se kolem Vás děje, a zároveň si střádáte pozitivní energii na dobu, kdy jí nemáte tolik a nějaká by se Vám šikla. Stačí si jen zalistovat pár dnů zpátky a výsledek se dostaví.

Že je flow lístek záležitost, která fakt funguje, a že kolem toho byla i řada výzkumů, takže je to posvěcené i akademicky, to se mi tu nechce psát. Proč psát již napsané. Pokud Vás minula tsunami jménem Konec prokrastinace nebo nějaká přednáška Petra Ludwiga na toto téma, mrkněte na tento blogpost a bude jasno. Pak už stačí jen začít psát. Což je ovšem ten nejbolestnější krok, dokopat se k tomu. Já sama jsem si na začátku kladla otázku: „A co tam jako mam psát?“ Odpověď: „Cokoli“ byla taková nějaká neuspokojující…

Takže pokud Vám to pomůže začít, tady je moje zkušenost. Pozitivníček si píšu nějaké 4 měsíce. A pokud bych měla analyzovat, co typicky píšu, tak to vypadá asi takto:

Pracovní gigaúspěchy :-)
Typicky deaktivace nějaké hodně velké ropuchy či nějaké vítězství nad byrokracií typu "Vyřešila jsem cesťák do Birminghamu!"

Pracovní úspěchy všedního dne
To se dost točí kolem studentů. Povedená přednáška, něčí semestrálka, zajímavá diskuze… Takže z tohoto ranku třeba „Prezentace Terezky a Adama v Jobsech, myslím, že se to fakt hodně povedlo.”

Osobní úspěchy
Zpravidla že jsem se dokopala udělat něco mimořádného doma, udělat teplou večeři, koupit hezký dárek, absolvovat zubaře,… Věřím, že nejsem jediná, kdo to tak má :-)

Zajímavé info
Hodně nosná kategorie. Jedná se především o knížky, zajímavé TED videa, písničky, aha momenty, kdy mi něco zajímavého docvaklo,… Z poslední doby je to třeba tento TED talk.

Já někomu něco
Jen tak někomu zavolat (babička má radost vždycky), jen tak někomu napsat maila (a ne jen když něco potřebuju),… Prostě radost typu hodná holka :-)

Někdo něco mně
To je samozřejmě velmi dobíjející. Když se u Vás někdo ze studentů, kolegů nebo i úplně cizích lidí staví, ozve mailem či zavolá a něco hezkého Vám řekne nebo třeba ztropí srandu, které se můžete společně zasmát.

Happyendy
To je zajímavá kategorie. Občas se Vám stane něco, co třeba není až tak veselé, ale dobře to dopadne. Byla jsem třeba se ségrou v kině, čekaly jsme pohodový film a místo toho přišla psycho záležitost. Byly jsme z toho dost rozhozené, ale zároveň nás to vlastně utužilo sestersky. Takže opět pozitivní...

Zajímavé akce
Tu nějaké hraní na kytaru v hospodě, jindy jdete na Václavák zapálit svíčku Havlovi, nebo zase jindy vyrazíte na nějaký výlet či koncert. To je pokaždé něco.

Sdílená radost
Když má radost někdo z lidí, které mám fakt blízko, většinou to souvisí s nějakým hezkým popovídáním nebo že můžu nějak pomoct... Je zajímavé, jak to sdílení radosti funguje.

Radost typu haluz :-)
Když si toho začnete všímat, tak kolem Vás se děje spousta situací, které Vám zvednou koutky nahoru a jsou dost haluzoidní. Třeba: “Potkala jsem 60letou paní na koloběžce, metelila si to Sherwoodem.” :-)

flowlistek

Dál je možná ještě zajímavé říct, co nepíšu:

Hořkosladké radosti
Některé radosti jsou takové nějaké zakalené. Typicky, uděláte radost člověku, kterého třeba zase až tolik nemusíte. A zatímco u happyendů je výsledek jednoznačně pozitivní, tak u těchto případů jsou Vaše pocity takové nějaké smíšené. Proč to psát, zbytečné…

Škodolibá radost
Tu vlastně ani nemívám. Každopádně jí nepíšu.

Erotický deník
Ze zásady ne.

Tajemství
Jsou věci, které mi udělají radost, ale mám si je nechat pro sebe (nastává pozoruhodně často). Slib je slib, takže ani pozitivníčku to neříkám.

Nutriční deník
Každá absolvovaná snídaně nebo že jsem si odpoledne dala něco rozumného k svačině a neměla hlad až do devíti, kdy se dostanu domu, to jsou pro mě malá vítězství, ale psát to každý den... (?) Nehledě na to, že pak Vám udělá radost třeba super dobrej čokoládovej muffin v Birminghamu a bylo by to v trapu :-)

Když se na to podíváte, těch cest, jak si způsobit pozitivní emoce je fakt hodně. Zjistila jsem, že mi líp fungujou spíš podrobnější věci menšího rozsahu než naopak. A čím víc budete konkrétnější, tím líp si zpětně vybavíte, o co šlo. Takže třeba zatím co „Vyřídila jsem fakt hodně pracovních mailů“ nefunguje už po týdnu, tak „Vlezly /tvrdé Y v pořádku/ jsme do termitiště u nosorožců a bylo to super,“ to si vzpomenete i po několika měsících :-) Jestli teď chcete začít, tady je šablona, pokud preferujete elektronickou podobu, tady je apka. Zatím vím o třech lidech, které jsem strhla a píšou si to taky. Jestli budete další, ozvěte se mi prosím, zapíšu si to :-)

 

 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Blog

<< 11 | 12 | 13 | 14 | 15