Odchod této Dámy si myslím zaslouží trochu humbuku...

28.05.2015 12:42

Tenhle blogpost je po nějaké době zase jeden z těch, který je mířen čistě dovnitř ekonomky. I když. No, jdeme na to. Z ekonomky odchází Dáma s velkým „D“, paní Docentka Scholleová. Ani nebudu hledat nějaké trefné krycí jméno. V kuloárech už tahle informace dávno žije, netají se tím už ani paní Docentka, takže myslím, že do toho můžu říznout. Původně jsem chtěla dát blogpost na rozloučenou těsně před létem. Po zkouškovém, státnicích, abych moc nevířila emoce. Jenže jak jsem si tak nad tím špekulovala, tak… já ty emoce vířit chci.

Nejdříve stručně pro ty, ke kterým to ještě nedoputovalo. Pro paní Docentku je toto poslední semestr na ekonomce. Minimálně na nějakou dobu, minimálně na naší fakultě, blablabla… Prostě jde pryč. Katedra podnikové ekonomiky otočila kormidlem a je z ní teď Katedra strategie. Jestli teď ale čekáte veřejné praní špinavého prádla, tak to Vás asi zklamu. Otočení kormidla Katedry strategie je výchozí bod, u kterého však zároveň i skončím. Nehejtuj! Fandi jako meister! Tenhle blogpost není ani o analýze příčin, proč paní Docentka odchází, ani o ukazování prstem. Tenhle blogpost je o tom, aby zaznělo: „děkuju“. A aby to „děkuju“ zaznělo pořádně nahlas.

Za sebe mám dost za co děkovat. Když teď opominu osobní rovinu, tak z těch více či méně pracovních věcí asi nejvíc:

Za to, že je ochotná myslet online
Paní Docentka je bedna. A když před ní předhodíte odborný problém, prostě zapne hlavu a přemýšlí společně s Vámi. Vzácná kombinace. V duchu si tak snažím vybavit, kolik takových lidí na ekonomce znám. Pár jo, to bych zase kecala. Ale není jich kupodivu zase až tak moc…

Za ochytření u státnic
Zkoušet s paní Docentkou u státnic, to je radost. Jde po podstatě věci a ke studentům se přitom chová lidsky. Když studentovi stačí ťuknout, aby se chytil, ťuká. A když se přitom ozývá jen dutý zvuk, tak to dotyčnému aspoň vysvětlí, když už tam je, aby to uměl napříště. Tohle se asi obecně ví. Co se ale asi neví, že v těchto okamžicích poslouchá i řada členů zkušební komise. A kochá se tím, jak dobře to paní Docentka vysvětluje. A občas si i řekne: „Ahaaa…“ Myslím, že teď nemluvím jen za sebe.

Za to, že mě zvedla, když jsem si namlela čumák
U jednoho studenta jsem se hodně spálila. Vyšla jsem mu vstříc a on mě pak vypekl. Cítila jsem se jak debil a byla jsem úplně hotová. A právě v tu chvíli přišlo lidské uklidnění a prima teorie dvojího pohledu na pedagogický proces: business versus srdcovka. Čistě businessový přístup jede v duchu poptávka-nabídka, jasné smluvní podmínky, ber nebo nech ležet, body, známka, tečka. Když je to pro Vás srdcovka, tak se angažujete i citově, individuálním přístupem. Forma businessu má pro pedagoga nízký přínos radosti z učení, ale zase je zde nízké riziko odchylky. Žádný ze studentů nevybočuje z řady. Forma srdcovky má naopak vysoký přínos radosti z učení, ale na druhou stranu také vysoké riziko odchylky. Jsou studenti skvělí, jsou ale i studenti, co Vás zklamou. A pak je to o volbě výnos versus riziko. Ta teorie pokračovala ještě dál včetně doporučení, který přístup k výuce je z dlouhodobého hlediska lepší… Nezapomenu.

Za smích (nejen) u geekovských vtipů
Můj oblíbený vtip. Heisenberga zastaví dopravní policie. A policajt se ho ptá: "Jestlipak víte, jak rychle jste jel?" A Heisenberg odpoví: "To sice nevím, ale zato naprosto přesně vím, kde jsem." Muheheee... Aha. OK. Ekonomka. Kolik lidí se tomuhle na ekonomce zasměje? Nevím to přesně, ale teď o jednoho míň… (Kdo se chce zasmát s námi, mrkne na princip neurčitosti.)

Za setkání v časoprostoru
Když jsme dávali dohromady tým na rozhýbávání ledoborce, vyplňovala jsem si BMTI test. Pro jistotu dvakrát. Vyšlo mi sice pokaždé něco trochu jiného, ale to je teď fuk. V jednom výsledku bylo: „Většinou neuznávají autoritu založenou na tradici, postavení či titulu,“ ve druhém: „U autorit vyžadují silnou osobnost a inteligenci.“ Jo, to by sedělo. Obojí. Hodně mě štve, že mi člověk, kterého mám na ekonomce na TOP místě, právě odchází. Ale on je ten českej rybníček dost malej, takže tohle rozhodně není finální sbohem ;-)

Takže asi tak. Asi cítíte, že mě to mrzí. Zároveň ale - tohle rozhodně nemá být nějaká tryzna. Jenom vím, jak moc takový konec bolí. A zkrátka se nedokážu smířit s tím, aby člověk formátu paní Docentky z ekonomky odcházel a ten konec tak nějak rozplizle vyšuměl do ztracena. Odchod této Dámy si myslím zaslouží trochu humbuku!! V tom dobrém smyslu slova.

AplausProSchollku

Pokud mi chcete pomoct, aby odchod pro paní Docentku nebyl jen nahořklá pilulka, ale aby naopak měl sladkou tečku, tak se třeba přidejte, hm? #AplausProSchollku. Fotky, vzkazy, máte volnou ruku. Kreativita vítána, dole máte hřiště. Jen prosím, buďte pozitivní, hm? Ať je ta tečka opravdu sladká. Fanděte jako meistři ;-) Díky. Pokud se nás dá dohromady povícero, dám z toho pak poslední týden zkouškového dohromady nějaký rozlučkový více či méně kreativní počin. Videjko, koláž, uvidím, podle toho, jak to tu dopadne.

A protože vím, že to čtete taky… Schollko, klobouček… Doufám, že se brzo budete pohybovat zase někde mezi cos pi a cos 2pi… 

 

comments powered by Disqus

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.