Nápadovník a bubliny

26.03.2015 20:40

Sice jsem si myslela, že to dneska bude o něčem jiném. Ale. Dneska vyšla Příručka skečnoutingu od Melvila! A to je argument :-) Je jasné, že dneska se prostě MUSÍM vrátit k vizuální komunikaci. Už jsme se tu o ní trochu bavili. Že je to fajn záležitost, která Vám (nejen) s Vaším projektem může hodně pomoci. Proč? Protože je vizuální komunikace zábavná a zkrátka protože jeden obrázek za tisíc slov. Jenže, kudy do toho… ? Nebojácně a postupně. Tady je můj návod na velmi něžný start.

Moje zkušenost je, že když s vizuální komunikací začínáte, je dobré obrázky nejdřív moc nehrotit. A spíš si jen tak připravit obrázkové šablony, do kterých můžete psát normálně, víceméně jak jste zvyklí. Mám pro Vás dva tipy, kudy na to.

Prvním tipem je nápadovník. Nápady přicházejí obvykle rychle a nečekaně a je dobré mít po ruce “něco” kam si nápad zapíšete, aby Vám nezapadl. A tím “něčím” může být právě třeba nápadovník. Velký papír, který si nalepíte na zeď na místo, kde trávíte nejvíc pracovního času nebo na místo, kde se scházíte s týmem. Ideálně obojí. Proč je dobré lepit ho na zeď? Bo jinak se Vám ztratí. A proč si to vlastně nepsat třeba radši do mobilu? A tak, do mobilu si to klidně pište taky, ale mobil je povětšinou schovaný někde v kapse nebo s ním řešíte kopu dalších věcí než jen svoje nápady. Když budete mít papír s nápady hezky na zdi, budete je mít stále na očích a bude Vás to motivovat je dál rozvíjet a realizovat. Nehledě na to, že sem tam k Vám někdo přijde a řekne: „Co to tu máš?“ Při vysvětlování pak velmi často získáte na své nápady zpětnou vazbu (to chcete) nebo Vám návštěva Vaši sbírku nápadů rozšíří o nějaký svůj (to taky chcete, zajímavé TEDové video k tomu: When ideas have sex). Takže doporučení je jednoznačné - nápadovník podle mě patří na zeď. Přilepte si ho nebo přidělejte jiným kouzlem, to už je fuk.

Jestli si chcete nápadovník zkusit udělat, popadněte nějaký hodně velký papír, ideálně flipchart, a fixky. A pak stačí tři jednoduché věci. Vezměte nějakou barevnou fixu a na vršek papíru napište nadpis „Nápadovník“. Nějak tučně. Pak to bude chtít připojit nějaký ten obrázek. Rada pro začátečníky zní: dejte do googlu pár klíčových slov a inspirujte se. V tomto případě tam hoďte něco jako „idea“ nebo „creativity“. Vyberte si obrázek, který se Vám líbí a který vám přijde dostatečně jednoduchý, a prostě ho obkreslete. Dopadne určitě trochu jinak, ale to vůbec neva. Obrázky si kreslete jen někam na kraj, aby Vám vůbec zbylo místo, kam si budete nápady psát. A poslední, třetí krok – orámujte si svůj prostor pro nápady. Když se osvíceni nějakou bohulibou myšlenkou poženete k bílému papíru na bílé zdi, můžete snadno ujet a popsat si zeď. A vysvětlujte to potom… Když si vymezíte hřiště, tak téhle drobné nepříjemnosti předejdete.

Váš nápadovník může vypadat třeba takhle:

napadovnik

Čistě prakticky, doporučuji, abyste si mimo nápadovníku udělali i flipchart pro parkoviště nápadů. Chtě nechtě totiž nemůžete realizovat úplně všechny nápady, co si sepíšete. Ale na druhou stranu, je zas dobré si nápady úplně nezabíjet. Lepší je si je někam "zaparkovat"... Někam, kam si pro ně budete moci do budoucna sáhnout, i když zrovna teď aktuální nejsou. Psát postup je asi trochu zbytečné, prostě nahoru místo nápadovník napíšete parkoviště a místo žárovky dáte auto :-)

Pak mám pro vás ještě druhý tip, a tím jsou bubliny. Ať už pracujete na čemkoliv, občas někdo kolem Vás zahlásí něco, při čem si řeknete: „Aha…“ A může to být Váš kolega nebo klidně úplně neznámý člověk. V každém případě je dobré si tyhle „aha-myšlenky“ archivovat a ideálně si je opět nechávat na očích. O čem bubliny jsou? Vystřiháte si ze čtvrtky klasické komiksové bubliny a orámujete je (už víme proč). Pak už si jen připravíte kartičky s postavičkami, ke kterým bubliny budete dávat. Doporučuji formát A6. Postavička může mít podobu čistě smajlíkovou. Nicméně doporučuji trochu víc si vyhrát, protože pak máte šanci si z postaviček vybrat vždycky tu, co nejvíc odpovídá reálu. Což je docela fajn. Pokud s tím bojujete, tady jsou postavičky, co mám k dispozici já. Jo, chtějí dotvořit, ale dá se od nich myslím docela dobře odpíchnout… V každém případě je docela dobré, když si u postavičky necháte ve spodní třetině místo, kam si budete moci dopsat autora citátu. Připomene Vám kontext a když dojde na lámání chleba, budete vědět, kde se doptat na detaily.

bubliny

A jak to pak vypadá, když to dáme celé dohromady? Asi takhle:

vizualni_komunikace

Je to jen srandička? Blbost, která k ničemu není? Ne, to si fakt nemyslím. Samozřejmě, nemám úplně času nazbyt, takže jsem si nekreslila ani nápadovníky, ani postavičky, ani bubliny... Naštěstí mám kolem sebe dost nadšených studentů, kteří se nechají "nakazit" a jsou ochotní mi pomoct. Takže: "Petro, díky za super malůvky. Dobrá práce. Dost mi to s ledoborcem pomáhá. Thumbs up."

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.