Kvůli šanci zvednout tohle téma a předhodit ho studentům jsem zůstala na ekonomce

06.08.2015 20:57

Když jsem si loni v hlavě sumírovala, jestli na ekonomce zůstanu nebo jestli půjdu o kus dál, tohle pro mě bylo jedno z hlavních lákadel zůstat. Právě píšu kapitolu Etika. Je to pro mě velké téma. Dokonce tak velké, že mě jeho psaní pohltilo ještě dřív než kapitola Inovace. A to už je sakra co říct :-)

Ne, nejsem svatoušek. A taky jsem udělala pár věcí, které mě dneska mrzí. Třeba bych se strašně ráda omluvila té paní, které jsem zaplatila dvě kulaté barevné žvýkačky a pak si z té pixly vzala tři. Bylo mi asi tak pět. A blbý pocit ve mně zůstává dodnes. Taková první lekce z etiky. Paní, jestli to čtete, tak se omlouvám! A určitě by se našly i zásadnější věci k omlouvání. Klidně si začněte sbírat nějaké to kamení, kdo se na to cítíte.

Zpátky k tématu. Mám tak trošku pocit, že když se řekne slovo "etika", vybaví si lidi Špačka a to, jak se správně drží sklenička na víno. Jestli to máte taky tak, tak ne. To není ono. Tohle je o osobních hodnotách, zlatém pravidle, morální integritě, osobní odvaze... A kdo se teď blbě uculujete a mumláte si něco jako "pravdoláskař" nebo "naivka"... je mi to upřímně jedno.

Dost mě štve, že se na etiku dneska kašle. Na pořadu dne je akorát tak když se volí prezident nebo když se nějaký sportovec přizná k dopingu. Trochu málo. A vždycky se týká jen těch druhých. Ještě horší. Takže šance zvednout tohle téma a trochu na něj posvítit lampičkou... Sakra vždyť tím předmětem Management, který po novu stavíme, projde nějakých 2000 lidí ročně! To už není málo. To prostě musím využít! 

A ne, nemyslím si, že bych téma etika lepila do předmětu, kam nepatří. Právě naopak. Dává mi to smysl čím dál tím víc. Potkává se mi to z různých stran. Dennodenně v novinách. V zahraničních učebnicích managementu je etika jako velké téma běžně. Guru managementu Gary Hamel ve svojí nejnovější knížce Na čem dnes záleží o etice taky dosti mluví. Na konferenci Kritické myšlení jsme se k tomu taky dostali. A dnešní přednáška o Baťovi na Brain & Breakfast ve 3M mi připomněla:

"... Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu..." 

etika_management

Odpustím si teď nějaké hlubokomyslné úvahy o hledání hranice toho, co etické ještě je a co už ne. Ono je to stejně dost těžké hledání. Někdy si nechám poradit od toho, kdo mi uklízí kancl, neb ten má očividně jasno. Když na stole nechám dvacku, nestane se nic. Když tam nechám dvoustovku, nestane se taky nic. Když tam nechám litr, tak taky nic. Když tam nechám twixku, půlka zmizí :-)

Dneska spíš jen přihodím pár zdrojů pro přemýšlení:

 Proč je někdo svině a někdo hrdina  - výborný blogpost od Petra Ludwiga. Kdo jste četl Konec prokrastinace, tak tohle téma znáte. Ale stojí za to ho připomínat. Už jsem s Petrem domluvená, že tohle téma můžu v naší knížce použít a dál rozvinout.

Jak změříte svůj život - knížka pana profesora Christensena. To je ten chlapík, co přišel s disruptivní inovací a se spoustou dalších chytrých věcí. První v žebříčku Thinkers50. Když byste si z té knížky měli vzít jednu věc, tak je to podle mě tahle. Je jednodušší držet se svých zásad na 100 %, ne na 98 %. Jednou se rozhodnete a příště už nemusíte. Žádné dilema se nekoná (jak snadně to zní).

Etika jako směrovka v cestě za úspěchem - talk od Mariana Jelínka. Ano, je to ten slavný kouč. Přirovnává manažery ke sportovcům. Přihodí se vám vítězství jaksi omylem? Nebo dáte ve fotbale rozhodující gól rukou a jste s tím ok? Nebo existuje ještě nějaká třetí cesta? Ta paralela podle mě sedí výborně. Ten pán prostě ví a umí.

Ryba smrdí od hlavy - viděli jste tenhle dokument? Je to o manipulativních psychopatech (nejen) ve firmách. Na můj vkus trochu moc dramaticky podáno, ale nic to nemění na tom, že Vás to donutí se zamyslet... Taky je příjemné slyšet tam mluvit pana prezidenta Havla. V tu chvíli si řeknete - není ten dokument českej? A on je. Pokud chcete propátrat víc, mrkněte ještě na knížku Hadi v oblecích.

Mohla bych pokračovat dál, ale třeba zase někdy příště. Jestli máte pocit, ža bych na něco důležitého mohla zapomenout, ozvěte se mi. Nějaká hodně silná myšlenka? Knížka? Článek? Video? Právě to dávám dohromady...

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.