Sféry vlivu aneb jedna z věcí, co tak úplně neumím a chtěla bych

19.11.2015 20:58

Nedělám to často, že bych se na blogu pouštěla do témat mimo hýbání ledoborcem. Tedy mimo to, jak se nám daří či nedaří měnit výuku managamentu a jak se mi na ekonomce dýchá. Dneska udělám výjimku. Stručnou. Spíš tak pro sebe. Třeba bude inspirativní i pro někoho dalšího.

Rusko vs Ukrajina. Islámský stát. Prezident. Uprchlíci. Paříž. Sedmnáctý listopad. A spousta dalších témat, která jsou těmito mediálně silnějšími přehlušena. Mimochodem, zaregistrovali jste v tom všem pondělní odhalování pomníku Milady Horákové? Tleskám. A připojuji se k prosbě o přispění. Zpět. Nenechává mě to chladnou, to co se děje. Není mi jedno, v jakém světě žiju. Jenže co s tím?

Nedávno jsem tu psala o tom, jak si dobíjím baterky. Ta rovnice má ale samozřejmě i druhou stranu. Do čeho energii lijete. Teorie říká toto. Existuje něco jako vnitřní a vnější kruh. V tom vnitřním máte věci, které máte sami plně pod kontrolou a pak také věci, které sice pod kontrolou nemáte, ale můžete je nějak ovlivnit. To je kruh vlivu. Ve vnějším kruhu je pak všechno, co je mimo Váš dosah. Kruh obav. No a energii byste měli ideálně lít do svého kruhu vlivu. Debatování nad věcmi, které nemáte šanci jakkoliv ovlivnit, to je jen mlácení prázdné slámy. Jestli to chcete podrobněji, mrkněte do knížky 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stepena Coveyho.

sfery_vlivu

Toliko teorie. Praxe? Čas od času si tyhle kroužky rozkreslím a připisuji si, co z toho, co mi vrtá hlavou a čemu věnuji svůj čas, je kde. A sama sobě dávám facky, abych řešila to skutečně důležité. Tedy to, co můžu skutečně ovlivnit. Ale někdy mi to zoufale nejde… A přemýšlím, kde přesně je hranice mezi „lít energii správným směrem“ a „být ignorantem“.

Taky mám s Coveyho kruhy vlastně tak trochu problém. A totiž ten, že mi přijde, že velmi snadno svádí k podceňování toho, co všechno můžeme ovlivnit. Je snadné říct, že něco je prostě mimo náš dosah a nazdar. Myslím, že toho může být fakt hodně, co jedinec zmůže. Jasně, že ve Vašich silách není změnit úplně vše. Ale změnit malý kousek světa, to jde. Takže vnitřní a vnější kruh ano, ale za mě nejpodstatnější otázkou je, kde je ta hranice.

A palec nahoru pro všechny, které to, co se teď ve světě děje, vyhecovalo k nějaké aktivitě. Ne te diskuzní po hospodách, ale nějaké skutečné. S reálným - myšleno tím bohulibým - dopadem. A jsem hodně ráda, že tyto lidi potkávám i mezi svými studenty a známými. Sem tam. Ale jsou. Díky za to. Pro mě je ale aktuální světové dění mimo můj vnitřní kruh. Můj fokus je na hýbání ledoborcem. Tedy, snažím se...

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.