Jaký má smysl dávat jen tak

23.04.2015 21:42

Včera jsem měla workshop v Era světě. Byznys nástroje prakticky. Jop. Tyhle akce mam opravdu hodně ráda. Další spíkři, se kterými jsem na stejné vlně. Organizátoři, kteří připraví podmínky, o kterých se mi může ve škole akorát tak zdát (marně přemýšlím, komu bych na ekonomce asi tak řekla: „Potřebuju na výuku připravit 80 kartiček s postavičkami, které mají vypadat tak a tak. Jo a kdyby to šlo ve čtyřech barvách… díky.“). No a hlavní nabíjedlo jsou lidi.

Lidi, kteří dorazí večer, přestože je venku hezky. Kteří se chtějí něco naučit. Kteří vám visí na puse a kterým stačí ťuknout: „pusťte se do toho“ a oni jednou. Kteří mají zvídavé otázky a jako spíkra vás vymačkají jako citron. Jo, to mě baví. Je to pro mě výborná dobíječka vnitřního motoru. Je to takový hřejivý pocit – že máte co dát, že o to někdo stojí a že jste schopni pomoci.

Což teď tedy zní dosti sluníčkově. Vždycky, když se dostanu do tohoto stavu, vybaví se mi hláška jednoho kamaráda: „Dneska se budu ke všem chovat jako sluníčko. Kdo přijde moc blízko, toho spálím na uhel.“ Ale schválně, zkuste někdy mrknout na knížku Dávat a brát od Adama Granta. Tady je třeba její recenze od Martina Pally. Myslím, že je to dosti inspirativní.

davat_a_brat

Myšlenka „dávat a neočekávat při tom protislužbu“ vám možná ze začátku nebude dávat smysl. Ale stojí za to si to vyzkoušet. Navíc, moje zkušenost je taková, že lidé, kteří dávají, se k sobě stejně tak nějak magicky shlukují.

Třeba zrovna včera ke mně po workshopu přišla Míša a říká: „Dvanáct let jsem učila management na UKčku, chceš pomoct? Třeba nějakou odbornou revizi knížky nebo tak něco…“ Viděly jsme se poprvé. WOW. Během večerní cesty tramvají na Mírák jsem se pak dozvěděla, že naprosto běžně ve výuce používá vizualizační techniky. Studenti si zkrátka z každé přednášky odnesou jeden propracovaný obrázek, který téma zarámuje a kterému když rozumí, mají vystaráno. Zoom na jednotlivá témata už v budoucnu zvládnou sami. 

Nebo jsem se třeba taky dozvěděla, že pracuje v jednom nakladatelství a kdybych chtěla, že by mi mohla pomoct. Jen tak. Protože se jí líbí, co dělám. A že si můžeme navzájem pomoct. No a pak taky že na UKčku končí. Že nastupuje do Brna. Na fildu. Na KISK :-) Na „ten“ KISK, o kterém byla řeč minule. Svět je zkrátka malej :-) 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.