Jak je užitečné umět skládat puzzle

11.12.2014 16:38

(pokračování z minula)

Ne, nechci prát veřejně špinavé prádlo. Jen se snažím říct, že depka, do které jsem se dostala během podzimu, byla opravdu velmi výživná. Ale ti, co znají z managementu změny model Kubler-Rossové, ví, že to časem přejde a že už zbývá jen kousek k fázi smíření. Bylo poučné sledovat, jak si procházím jednotlivými fázemi. Všechno tam bylo. Popírání, hněv, smlouvání, deprese...

Zbývalo jen vyřešit, co přesně má být tím smířením. Jestli odchod nebo akceptace změn. A to rozhodování, to na tom celém bylo asi nejhorší. To je tak, když máte rádi svojí práci a nedokážou Vám být věci jedno. A kladete si otázku: "Dokážu TOHLE ještě skousnout?" Je to asi takové, jako když si poskládané puzzle opatrně přendáte zpátky do krabice, zavřete víkem a někdo přijde a s tou krabicí Vám zatřepe. A pak si říkáte: "Dokážu to zase složit zpátky? A chce se mi vůbec?"

Zkusila jsem to. Za podzim jsem se bavila s celou řadou lidí, přečetla víc knížek než obvykle, zhltla kopu inspirativních citátů, nakoukala různá zajímavá TEDová videa... Tady jsou nejdůležitější puzzlíky mojí skládačky:

Ten, kdo na mě čeká doma
"Tvoje zásady jsou dostatečně pevné a můj plat dostatečně vysoký. Můžeš být naprosto v pohodě."

Covey junior
Knížka Důvěra: Jediná věc, která dokáže změnit vše (nebo spíš VŠE?) mě dost oslovila. Ani ne tak nějakým aha momentem, všechno, co je tam napsáno určitě sami dobře víte. A popravdě řečeno, stačí si přečíst obsah knížky a máte tak 80 % informace. Ale je sakra příjemné přečíst si na papíře něco, co máte sami v sobě, a potvrdit si, že se svými myšlenkami nejste úplně mimo. Z knížky jsem si vzala především 4 prvky důvěryhodnosti, kterými jsou integrita, úmysly, způsobilost a výsledky. A taky to, že chcete-li důvěryhodnost rychle získat, musíte na to jít přes výsledky, a naopak, že vybodnutí se na morální integritu je spolehlivě nejrychlejší cestou do pekel.   

Tomáš Garrigue Masaryk
"Nebát se a nekrást." Stále aktuální... Nebát se vyslovit své názory. A nekrást je snad jasné. 

Karel Čapek
Hodně se mi líbí, jak Lidovky před dvěma lety připomněly Čapkovy fejetony. Zvlášť ten o dvou světech. Čtení na dvě minuty a řeknete si: "JO!" Navrhovala bych tím polepit všechny ty betonové sloupy, co na ekonomce máme. A přidala bych k tomu třeba ještě O dvojích činitelích a O alelidech. Jako by to psal dneska... Osobně hlasuji pro první svět.

Václav Havel
"Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí." Havel byl člověk z masa a kostí, i s chybami. Ale stejně mi přijde, že si ho tu v Česku dost málo vážíme. Jo, jsem pravdoláskař. A nestydím se za to.

Ta zrzavá bez háčku
To se takhle vracíte z hospody domů a před barákem se zakecáte ještě na půl hodiny. Že je coach jsem věděla hned při prvním setkání před třemi lety. A teď mi to po těch třech letech zase došlo. Blik, cvak, příjem. Dost mi to pomohlo.

Myšlenková mapa Dream job

Nabídky práce
Nehledala jsem a stejně mi za podzim přišly čtyři. Utvrdilo mě to v tom, že má dosavadní práce snad nebyla tak marná.

Nový šéf
„Chci Vás na katedře. Věřím Vám.“

Studenti
Myslím teď tedy hlavně ty, kteří jsou schopni diskutovat i na jiné téma, než jestli bych jim nedala bod navíc nebo neposunula termín. Balzám na duši, povídat si s někým, kdo umí používat mozek, je ochotný udělat něco navíc a ještě není tak semletý dennodenní pracovní rutinou. Vždycky mi to připomene důvod, proč vlastně na ekonomce jsem.

Nějaká chytrá paní na TEDu
To video už teď nedohledám, ale ta její myšlenka mi i po pár letech rezonuje v hlavě: Pokud je něco zacyklené a kladete si otázku, jak to teda zlepšit, když nemůžete dohledat začátek, odpověď je prostá. Můžete začít kdekoli…

Ta, co je docentka a má na to
„Nebuď blbá, už sis na katedře vybudovala docela slušnou pozici, přece to nehodíš za hlavu…“ Aha. Nikdy jsem to takhle nebrala. Zajímavé slyšet to od člověka, který je o generaci starší.

Petr Ludwig
Petr mě naučil používat flow lístek. Udržovat si fokus spíš na to pozitivní než na to negativní. To by se mělo tesat do kamene. Petr to napsal do knížky, taky dobré. Dost mi ten nástroj pomohl.

Janka Chudlíková
"Na odvážná rozhodnutí je člověk sám. Je lepší o nich nemluvit a jít je rovnou udělat, abychom nebyli nakaženi strachem druhých.“

Richard Feynman
Knížka To nemyslíte vážně, pane Feynmane! je zkrátka bomba. Ten chlap byl borec a historky z jeho života jsou jak zábavné, tak inspirativní. Moc neplánoval, vždycky dělal na max to, co ho bavilo, a užíval si to.

Další puzzlíky
Simon Sinek mě naučil začínat s proč, že to chce zkrátka silnou osobní vizi. Zak Ebrahim mi dokázal, že když s něčím nesouhlasíte, lze se vůči tomu vymezit. Ruth Chang mě uklidnila, že ať už si při tom těžkém rozhodování vyberu cokoli, vždycky to bude dobře. Motto Evy Samkové je také dost inspirující: "Nebul a makej!" Roman Šiser mi připomněl, že inovátor potřebuje odvahu a vytrvalost. Jeanne Trojan mě podpořila v tom, že je dobré nabourávat normálnost. A Austin Kleon mi prozradil, že je hodně užitečné ukázat světu, na čem zrovna makáte.

Ta, co jí sóju a chutná jí
A pak je tu jeden člověk, který mě dokopal přečíst konečně Feynmana, šel se mnou dělat bubliny do Riegráčů, když jsem potřebovala vypnout, řekl „jasně“, když jsem potřebovala co-working, protože hlava stávkovala a řešila blbosti, šel se mnou na Černé pondělí zapít žal do hospody, vyrazil se mnou na víkend mimo civilizaci, když jsem si potřebovala pročistit hlavu, a vůbec, který je ochotný se mnou dělat blbosti, kterým se můžem od plic zasmát. 

Puzzle složeno. Zůstávám. Zatím. Nehodlám nikomu házet klacky pod nohy ani vést nějaké žabomyší války, zákopové války či jiné války. Takže velké inovace na letní semestr beru. A co dál? Toto samo o sobě by pro mě bylo trochu málo. Nechci být jen hrobař.

Někde v Managementu 2 tuším studenty učíme, že každý problém, pokud se na něj podíváme z jiného úhlu, může znamenat příležitost. Udělala jsem to a jednu hodně zajímavou příležitost vidím. Nenecháte mě inovace učit? OK. Jdu je dělat. Po svém.

(pokračování příště)

 

 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.