Energetické má dáti dal aneb víte, jak si dobít baterky?

22.10.2015 18:04

Kolik energie je potřeba na to, abyste pohnuli ledoborcem? Ty vogo sakra hodně! Furt je tu řeč jenom o změně výuky „jednoho blbýho předmětu“, ale teda… velkej předmět, povinnej předmět, hodně lidí v tom zapojených… docela na tom vypouštím duši. Něco už se nám daří měnit, to je fajn, vidět už nějaké ty výsledky v reálu. Leje mi to energii do žil. Ale třeba psaní knížky nám jde podstatně pomalejš, než jsem si myslela, že nám půjde, a to mě začíná malounko deptat. Máte to taky tak s nějakou svojí prací?

Jo? Ono je to totiž normální. I u věcí, který Vás v jádru baví, občas přijdou momenty, kdy máte náladu pod psa. Dokonce jde říct, že nějaká depka přijde u naprosté většiny projektů. Když mrknete na obrázek dole, bude jasné proč. Už když jsem se do hýbání ledoborcem pouštěla, věděla jsem, jak to asi tak bude probíhat s mojí náladou: neinformovaný optimismus, informovaný pesimismus, nadějný realismus, informovaný optimismus, happy end. Hlásím, že jsem ve fázi informovaný pesimismus. Minimálně co se té knížky týče. Ukazatel na měřáku nálady je teda někde veprostřed a klesá dolu. Praxe souhlasí s teorií, fajn.

vyvoj optimismu v case

Teda, moc fajn to není. Ale znalost teorie mě docela uklidňuje. Vždyť to všechno sakra učim :-) Vím, co mám dělat pro to, abych svoji misi dotáhla úspěšně do konce. Někdy si tak říkám, co bych si asi tak sama sobě řekla, když bych byla svůj student. Bylo by to pravděpodobně něco v duchu: „Jo, chce to zamakat, ale půjde to.“ No jo, jenže je sice dobré věřit na happy end, ale – kde brát energii na to, abyste to zvládli? Já mám ledoborec, Vy semestrálky, diplomky, cokoli dalšího… Není to vlastně tak velký rozdíl.

Za sebe říkám, že nevěřím na energetické perpetuum mobile. Když do něčeho lejete energii, musíte jí odněkud zase brát. Má dáti dal se musí rovnat. Na dluh nejde jet moc dlouho a tělo si to potom stejně zase vezme zpátky. I s úrokama. Nevěřím ani na zázračný vliv dovolené. Praktikuju ji zodpovědně, dvakrát ročně, ale sama o sobě nestačí. Baterky sice dobijete, ale vybití pak přichází až trestuhodně rychle. Jsem zastánce průběžného dobíjení. Pokud chcete inspiraci, tady máte to, co funguje mně:

Flow lístek
Poctivě ho vyplňuju od 7. 11. 2014. Každý den si zapíšu tři pozitivní věci. Vždycky ráno, neb jaké ráno takový celý den. Všimli jste si toho někdy? Pokud Vás třeba ráno vytočí nějaký blbec, máte hodně našlápnuto, že celý den nebude stát za nic. Ne, že bych žádný ze dnů nebyla down, ale tím, že každé ráno začínám s flow lístkem, se mi daří drtivou většinu dnů udržet na pozitivní vlně. Doporučuju dát si měsíc na zkoušku a pak si říct, jestli Vám to něco dává nebo ne. Pokud byste chtěli, tady je pár mých tipů, jak s flow lístkem začít.

To-do today
Stejně jako flow lístek, i to-do today je jeden z nástrojů z knížky Konec prokrastinace. Používám ho na denní bázi, hned po flow lístku. Vím, že moje práce má smysl, s osobní vizí nemám problém. Někdy mě ale přepadne depka, že nekonečno mínus jedna je furt nekonečno. Že je ten balík práce prostě moc veliký. To-do today mi pomáhá rozporcovat slona na menší kousky, aby byl stravitelný, a dostatečně mě kope k práci. Možná máte jiný systém. Mě ale nekonečné seznamy úkolů ubíjely a tohle mi funguje dobře. Můžu doporučit.

Večerní program
Procházky, koncerty, večeře, akce a hlavně - hospody. To nemám z Konce prokrastinace, na to jsem si přišla sama :-) Jako člověk se sklonem k workoholismu, jedním z mých největších problémů je - vypnout. Už se znám. Stres říká: Makej, makej víc a víc. A přitom pak ani zdaleka nejsem tak efektivní, jak bych mohla. Zámak do noci se dá vydržet krátkodobě, ale dlouhodobě dost těžko. Večerní akce jsou výbornou cestou, jak se dokopat skončit s prací a nechat si něco zase na zítra. Když slíbíte, že někam přijdete, tak pak už prostě není cesty zpět, i kdyby se workoholik ve Vás vztekal sebevíc. A zpětně viděno - večery pak obvykle stojí za to, nice.

Šílené otázky a odpovědi
Tohle už je vyšší dívčí systému pro vytrhování se od práce. Je to vlastně metoda kreativní rozcvičky, jen použitá k trochu jinému účelu. Mám vygenerované více či méně šílené otázky, které každý den přijdou jedné mé spřízněné duši, která je na tom s workoholismem stejně jako já. Každý den v podvečer jí přijde jedna šílená otázka a mně chvíli potom šílená odpověď. Když to přijde, víte, že už je čas s prací fakt skončit. Na obou stranách. Win-win. A humor prostě funguje. Přemýšleli jste třeba někdy nad tím, jak... Jak byste popsali svůj den třeba jenom pomocí příslovcí? Nebo třeba jak funguje reprodukční cyklus šmoulů? Nebo třeba jaké 3 užitečné věci by mohly vzniknout kombinací hada a holinky? Šílené? Jo, já vím. Na tom je právě tahle metoda založená :-)

Lidské žárovky
Někteří lidé Vás prostě dobíjejí energií čistě svou existencí. Těm je dobré být co nejblíž. Je pro mě zajímavé, jak málo takovýchhle žárovek potkávám mezi svými kolegy v práci. Ale to je jiná kapitola. Naštěstí jich tu pár mám - děkuju. No a pak tu jsou taky kamarádi, inovátoři mimo barák ekonomky, se kterými jedu na stejné vlně, a aktivní studenti, kteří dokáží vystoupit z řady. To jsou moje lidské žárovky, kterým vděčím za spoustu položek ve svém flow lístku. Dokážete vyjmenovat svých deset žárovek?

Dobré ráno
Dobře se vyspat, aspoň šest hodin, a pak si dát snídani. Ne vždycky se to podaří, ale to jsou výjimky potvrzující pravidlo. Pomalé ráno, to je můj styl. Někdy už sice ráno schůzkuju, ale zásadně s lidskými žárovkami.

Muzika
Mám playlist písniček, u kterých se mi dobře pracuje. Nebo spíš dva. Jeden s takovými řekněme nakopávacími písničkami pro drsné zámaky. Druhý pak na takové to běžné užívání. Je to stejné, jako byste chtěli pořád pít jen energy drinky. To taky nejde. Z písniček u mě aktuálně nejvíc boduje tahle. Nenápadná, ale hodně leze pod kůži.

Polívky a sushi
Taky Vám tak stávkuje žaludek, když jste ve stresu? Mně jo. Je dobré najít si jídlo, které na Vás funguje. U mě to jsou polívky všeho druhu a sushi. Víte, co funguje na Vás?

Fyzická aktivita
Když se pracuje hlavou, je dobré odpočívat rukama. Nebo prostě pohybem. A naopak. Takže, jak se rozhýbat? Myslím, že po určitém tápání se mi podařilo najít mix, který mi funguje. Jedna jeho ingredience třeba - štípání dřeva. Pocit, když sekera zajede do špalku a rozčísne ho, kombinovaný s vůní dřeva - nenahraditelné...

No a jak jste na tom Vy? Umíte si dobít baterky, abyste mohli měnit svět? Máte svoje ranní rituály? Překvapivé metody? Náměty pro vyzkoušení? Ozvěte se, co funguje Vám. Ráda si nechám poradit. Vlastně pořád hledám...

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.