Baterka a megafon aneb pár osobních tipů na zajímavé předměty

09.06.2016 17:17

Co si myslím o tom či onom kolegovi? Pokud mě paměť neklame, úvahy na tohle téma u mě na blogu nenajdete. Dobře, někdy před rokem jsem udělala výjimku. To mi prostě stálo za to. Ale jinak platí, že se jménům cíleně vyhýbám. Dneska ale udělám výjimku další. Neb mi to opět stojí za to.

Proč? Mám za sebou semestr s miminkem jménem KriMyš – nově postaveným volitelným předmětem Kritické Myšlení. Jak jsme s pilotáží dopadli, o to se podělím někdy v následujících týdnech. Každopádně, studenti po mně chtějí tipy na další volitelné předměty. Což jsem slíbila, že udělám. A když chci doporučovat předmět, dost dobře se nejde vyhnout osobním komentářům. Ba naopak, chci je dělat… Jdeme na to.

baterka a megafon

Přemýšlela jsem, jaký předmět bych si sama s gustem zapsala. Nejde mi teď o stálice typu SoMaDo, o kterých se ví, ale spíš řekněme o vycházející hvězdy. Je nějaký takový předmět? Za sebe vidím dva. A ráda bych na ně dneska posvítila a z té záplavy předmětů je tak trochu víc vytáhla na světlo.

Avokádový předmět

Zatím si furt nepamatuju, jak se ten předmět skutečně jmenuje. Ale když mrknete sem, pochopíte, proč mu říkám avokádový. Je to nový předmět, takže reference na borci na něj zatím neseženete. A proč si teda troufám tenhle avokádový předmět doporučovat?

Vlastní zaměření předmětu mi přijde hodně silné. Omezená racionalita jako téma frčí, a to i v našem českém rybníčku. V popularizační rovině, už nějakou dobu jsou venku knížky Daniela Kahnemana (Myšlení rychlé a pomalé), Dana Arielyho (Jak drahé je zdarma a další díly) a pokud jste někdy prolistovali Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, už jste určitě narazili na paralelu slona s jezdcem… Možná znáte. Zamyšlení se nad dopady, jak tohle všechno ovlivňuje management a organizace, mi přijde hodně užitečné.

Popravdě řečeno, dost silně uvažuju o tom, že bych si tenhle předmět odchodila taky. Plánovaný je na pátek těsně před naše KriMyš, tak by mi to i docela páslo do diáře… Jestli to teda Petrovi nebude proti srsti… Čímž se dostáváme k druhé části mého „proč“.

Ono, všechno je o lidech. A slyšet Petra přednášet, to mě opravdu hodně láká. On je prostě bednaaa. Až vyrostu, chci být jako on! Ne, to asi trochu kecám :-) Ale každopádně, je to borec. Má načteno jak blázen a tímhle tématem zkrátka žije. Věnuje se mu i na Přírodovědecké fakultě UK, takže svoje téma dává zleva i zprava. Je tím, čím já zatím fakt ne (vědec), mimo to píše blog, taky články do časopisů i novin. Machr.

Neznám ho teda zatím jako učitele, pouze jako kolegu. Co tak vnímám z pokeců na obědě, řekla bych, že chce, aby studenti makali a měli zapnutou hlavu, což je mi sympatické. Občas hodí do placu nějakou perličku, jakou habaďuru si na studenty vymyslel, což je mi sympatické taky. Víc moc nevím. Pro mě je takový trochu svéráz, u kterého si vlastně nikdy nejsem jistá, kdy přesně mluví vážně a kdy si ze mě dělá srandu. Ale myslím, že mu nezůstávám mnoho dlužna a vzájemné špičkování s ním mě dost baví.

Jestli má být pedagog zapálený pro svoje téma, zároveň v tom tématu i vědecky bádat a zároveň být i silná osobnost… Zkrátka věřím, že tenhle předmět bude stát za to :-)

Udržitelnost

Název tohodle předmětu se mi pamatuje podstatně lépe. V isisu se teda jmenuje opět maloučko jinak, ale přeci jen, při vyhledávání klíčového slova „udržitelnost“ budete asi více úspěšní než když byste u Petrova předmětu dali vyhledávat „avokádo“… Nevermind. Opět je to nový předmět, na který bych taky ráda namířila baterku a do megafonu zahlásala: „Tomuhle předmětu hodně věřím.“ Proč?

Téma udržitelnosti jsem dřív vnímala tak nějak, jak to říct… zkrátka jakože někdo hodně prudí s něčím, co všichni ví, ale stejně není v ničích silách s tím něco udělat. Dneska bych si nafackovala. Samozřejmě, že s tím je možné něco dělat! Začínám udržitelnosti dost přicházet na chuť. Prolíná se mi to s tématy, která jsou pro mě hodně silná. S inovacema: Jak měnit svět tak, aby to vydrželo? S managementem: Jak to dělat, aby se lidi neuvařili ve svém flow a vydrželi? S etikou: Jaké hodnoty se promítají do našich rozhodnutí? Jde jen o peníze nebo je tu ještě něco dalšího?

Hodně velký vliv na mě v tomhle má právě Jarda. Který téma udržitelnosti doslova žere. Ne, zpět. On ho nežere. On ho zkrátka žije! Má načteno, má v tom praxi, jasně. Mě ale prostě nejvíc fascinuje, když jen tak mimochodem a s naprostou samozřejmostí zahlásí třeba něco v duchu, že se byl se studentama podívat, jak fungují nízkoenergetické byty. Nebo jestli tohle opravdu musíme tisknout. Nebo když mi od něj přijde mail, že bude tehdy a tehdy prodávat v obchodu Bezobalu a ať se stavím ho podpořit. Nebo když u oběda zahlásí, že zrovna včera byl na akci Zero Waste Home a že... To je furt něco :-)

Jarda je pro mě jeden z nejbližších lidí, se kterým rozhýbávám ledoborec. Jedeme dost na stejné vlně. A dá se říct, že (mimo jiné) bez něj, bych byla dost nahraná. Známe se dost dobře na to, abych za něj naprosto s klidem dala ruku do ohně. Navíc, pokud si takovýhle nadšenec vymazlí svůj volitelný předmět, existuje hodně velký předpoklad, že to bude opravdu stát za to!

 

Takže asi tak. Ptala jsem se i lidí na dalších katedrách na další tipy, ale moc jiných jich zatím nepřišlo. Možná za pár dní udělám ještě nějaký update :-) Přeju hodně energie s finišem zkouškového, jestli Vás ještě něco čeká!

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.