30 Days Challenge aneb nápad za 360 litrů

19.02.2016 16:17

Už jsem na facebooku zmiňovala, že pro tento semestr předmětu Principy managementu chystáme jednu velkou novinku. 30 Days Challenge. Myslím si, že by mohla být zajímavá i pro lidi, co tenhle semestr management zapsaný nemají. Takže tedy, o co jde?

Už dost dlouhou dobu si kladu otázku, k čemu nás – jako školu a vyučující – studenti vlastně potřebují. Ti, co mají vnitřní motivaci se vzdělávat, tak tak činí i bez nás. Knížky jsou, praxe jsou, MOOC jsou… Zrovna u managementu oproti třeba jaderné fyzice opravdu žádný problém. No a ti, co jsou hnaní pouze vnější motivací, na které je bohužel náš vzdělávací systém postaven, tak… no, tam se jako vyučující sice můžeme snažit, ale otázkou je, co ve studentech po našem působení asi tak zůstane… Nemám velké iluze.

Co je tedy ale dneska přidanou hodnotou výuky a mojí práce jako učitele? Když jsem si tak nad tím špekulovala, dospěla jsem si k tomu, že to je určitá transformace studenta. Pomoci mu dostat se z bodu „A“ do bodu „B“. Z „nečte“ do „vyhledává si zdroje“. Ze „spící“ do „aktivní“. Z „musím“ do „chci“. Ze „strachu“ do „odvahy“. Z „to stačí“ do „chci super“. Z „vymlouvání“ do „zodpovědnosti“. Z „povídání o“ do „dělání“. Z „divák svého života“ do „tvůrce svého života“…

30_Days_Challenge

Pro názornost cíleně uvádím extrémy. Aby bylo jasno, rozhodně si nemyslím, že by všichni studenti byli v tom negativním pólu. Znám dost studentů, kteří jsou naopak na tom pozitivním. Z toho, co vidím kolem sebe, bych ale řekla, že většina bude přinejlepším někde mezi.

No ale co s tím? Jak se k tomu jako vyučující postavit? Jak mainstream dostat více směrem k „B“? A jak výborné studenty poňouknout k tomu, aby byli ještě lepší? Jak dát studentům ten šťouchanec?

Tyhle otázky mi už pěkných pár týdnů vířily hlavou. Nápad, jak tento problém vyřešit, ve finále přišel. Co před studenty předhodit výzvu? Tento formát studenti znají, po sítích běhá spousta různých výzev. Co kdyby ale výzva nebyla jen kratochvilným rozmarem pro zasmání, ale někam studenty posunula? Tak se zrodila 30 Days Challenge, kterou najdete pod postem. 30 dnů, každý den jiný úkol, pořadí je čistě na Vás. Z výzvy byste si měli vést deník, který může mít libovolnou kreativní podobu. To je celé.

Pokud by někoho zajímaly informace pod pokličkou… 30 Days Challenge se samozřejmě neobjevila hned, ale vznikala postupně. Samotný nápad mě stál přibližně 360 litrů. Máte taky místo, kde Vás napadají nápady? A využíváte ho aktivně? Že když něco chcete vyřešit, jdete tam. Cíleně. Žádná haluz. Máte to tak? Já jo. Tím místem je sprcha. Když pronásobíte průtok sprchy a strávený čas, dostanete se právě na těch 360 litrů :-) Myslím, že to vychází na nějakých 30 korun na vodném a stočném. To jsem myslím ochotná investovat… :-)

Tak, co s nápadem dál? Zabudovala jsem ho do návrhů změn pro nový semestr, podkladu pro své kolegy. A mám to štěstí, že kolegové nezabíjejí. Ale rozvíjejí. S jedním jsem to ťukla na obědě a z obědu se rázem staly 3 hodiny diskuze. Flow jak blázen. S druhým jsme se do toho ponořili při společné cestě autem. 2 hodiny opět uplynuly, ani jsme nevěděli jak. Jardo, Davide – děkuju! Pak samozřejmě přišlo ještě různé ladění, pilování, ping pong přes mail, trochu handrkování, který úkol do výzvy jo a ne a proč, které úkoly zůstanou pod čarou a zkusíme je třeba příště… zkrátka to, co byste možná i čekali.

30 Days Challenge pilotujeme tento semestr na předmětu Principy managementu pro Fakultu podnikohospodářskou. Ale už teď, po prvním týdnu semestru, to vypadá, že to možná rozšíříme dál, do dalších základních kurzů managementu pro ostatní fakulty. Jsem fakt zvědavá, nakolik se 30 Days Challenge chytne a co tenhle náš pokus způsobí.

No a protože je nám jasné, že kdo chce zapálit, musí sám hořet… tak je naprosto logické, že do výzvy půjdeme jako vyučující taky :-) Přidá se ještě někdo?

 

30 DAYS CHALLENGE

#1 Teddy
Na platformě TED.com najděte libovolné video, které podle Vás souvisí s managementem a které byste doporučili svým spolužákům. A doporučte ho. Které to je a proč ho doporučujete?

#2 Bič na sebe zkusmo
Najděte si nástroj pro osobní time management dle svého gusta a vyzkoušejte si ho. Jaký nástroj to je? Jakou jste s ním získali zkušenost?

#3 Něco jinak
Udělejte dnes něco jinak než obvykle. Co největšího zvládnete? Nikdo jiný u toho nemusí být. O co se jednalo a v čem to bylo jiné? Co jste přitom zažili?

#4 Party
Zorganizujte skvělou party či skvělý večer s přáteli nebo rodinou. Co všechno jste museli udělat pro to, aby se večer povedl?

#5 Feedback
Požádejte aspoň jednoho člověka, kterému hodně důvěřujete, aby Vás popsal 10 přídavnými jmény, které Vás vystihují. Co jste se o sobě dozvěděli?

#6 Konec prokrastinace
Vygooglete si a podívejte se na přednášku Petra Ludwiga „Jak bojovat s prokrastinací?“ Co Vás nejvíc zaujalo? Změníte u sebe něco? Co?

#7 Hic sunt dracones
Sestavte si 10 netriviálních otázek, na které byste chtěli znát odpověď. Jaké to jsou? Jakým způsobem budete hledat odpovědi?

#8 Pravěk
Odstrihněte se na 1 den od veškeré elektroniky: mobilu, internetu, notebooku, TV, rádia, atd. Jaké to pro Vás bylo? Co Vás nejvíce zaujalo?

#9 Díky
Poděkujte osobně člověku, kterému máte za co, ale nikdy jste to neudělali nebo ne dost. Jaká byla jeho reakce? Dozvěděli jste se o sobě něco nového?

#10 Velká věc
Naplánujte si na dnešní den jednu velkou věc, ke které se už dlouho odhodláváte. A udělejte ji. Začněte hned ráno. Jaká věc to byla a jaké byly Vaše pocity po splnění?

#11 Guru
Vyberte si libovolného člověka z thinkers50.com a zjistěte o něm více. Kdo to je a čím je výjimečný?

#12 Management ve filmu
Najděte ve filmu nebo v seriálu paralelu s něčím, co jste se učili v rámci managementu. Jaká je to ukázka a co jste v ní viděli?

#13 Exkurze
Domluvte si exkurzi v libovolné firmě a ptejte se na co nejvíce věcí. Do jaké firmy jste šli a proč? Co jste se dozvěděli nového?

#14 Velký výlet z komfortní zóny
Jezděte ve škole 30 minut výtahem ve frekventovaném čase a bavte se s lidmi o tom, na čem pracují. Co jste se dozvěděli? Jak jste se cítili?

#15 Překážky
Zamyslete se, co Vám brání být lepšími. V jakémkoliv směru. Na jaké překážky jste přišli? Čím jsou způsobené? Jak je můžete odstranit?

#16 Playlist
Sestavte si playlist aspoň 10 písniček, které Vás nabíjejí energií a motivují pracovat. Které to jsou?

#17 Ego 2.0
Udělejte něco nesobeckého pro druhého. Co největšího zvládnete? Jaké byly Vaše pocity?

#18 Dělník/Rolník
Sáhněte si na pořádnou fyzickou práci a dělejte ji celý den. Co jste dělali? Změnil se nějak Váš vztah ke studiu? Jak?

#19 Něco navíc
Udělejte pro tým něco navíc, k čemu jste se nezavázali. Co to bylo a jaké byly reakce kolegů?

#20 Překonání strachu
Uvědomte si, z čeho máte strach. A zkuste jeden svůj strach překonat. O jaký strach se jedná? Čím jste ho překonávali? A jak to dopadlo?

#21 Manažerská knihovna
Zaveďte si složku, kam si budete dávat tipy na odborné knížky a videa a své komentáře k nim. Naplňte ji aspoň 10 tipy a 1 komentářem. Co máte za tipy? Jak jste je získávali? Co zajímavého máte v komentářích?

#22 Medailonek
Nahrajte si video – představení sebe sama. Pracujte na tom tak dlouho, až se Vám to bude líbit. Uvědomili jste si něco nového? Ukázali jste video někomu? Jaké byly reakce?

#23 Přednáška navíc
Najděte si libovolnou přednášku nad rámec předmětů, které máte zapsané. A běžte na ní. Jaká to byla a co jste si z ní vzali?

#24 Hodina sám se sebou
Najděte si klidné místo, kde se Vám dobře přemýšlí, a aspoň na hodinu se zamyslete, co Vás nejvíce baví a čemu byste chtěli věnovat čas svého života. Co to je za místo? A k čemu jste došli?

#25 Inspirativní člověk
Pozvěte někoho, kdo Vás inspiruje (mimo vyučující předmětu), na pivo/kávu  a promluvte si s ním. O koho se jedná? Povedlo se Vám ho kontaktovat? Jak to dopadlo?

#26 Nalití čistého vína
Zjistěte, co od Vás očekávají lidé, kteří jsou pro Vás důležití: rodiče, partner, přátelé, atd. Dokážete se s jejich očekáváními ztotožnit? Nebo máte vlastní cestu? Dokážete si ji obhájit? Překvapilo Vás něco?

#27 Zážitkový den
Zažijte co nejzajímavější den a naplňte ho co nejvíce aktivitami. Ani minuta nesmí přijít nazmar! Pečlivě si vše naplánujte. Pochlubte se, co všechno se Vám povedlo?  Jak se Vám podařilo vše zorganizovat?

#28 Úkol od kamaráda
Požádejte svého kamaráda, aby Vám zadal úkol, který Vám pomůže poznat se v neznámé situaci. Koho jste požádali, co jste dostali za úkol a jak jste se s ním vypořádali?

#29 Free style
Zadejte si vlastní úkol v rámci výzvy. Jaký to byl, proč ho zařazujete do 30 Days Challenge a jak jste se s ním vypořádali?

#30 Závazek
Slibte si, co všechno chcete udělat v následujícím půlroce, a stanovte si priority. Co jste si slíbili? Můžete na něčem z toho začít pracovat hned? Na čem?

Dámy a pánové, račte prosím opustit svou komfortní zónu a pojďte do toho s námi ;-)

------
Update: Na základě Vašeho tipu přidávám ještě oficiální hashtag: #MNG30dayschallengeX, kde X je pořadí úkolu v challenge :-)

Update 2: Existuje facebooková skupina 30 days challenge (VŠE Management) pro vzájemnou volnou komunikaci o plnění úkolů, sdílení tipů, historek, etc. 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.