A ono to půjde a né že né… aneb kdo všechno je borec, co rozhýbává ledoborec

26.02.2015 20:10

Nadšením jde urvat ledacos. Mám s tím bohaté zkušenosti. Zároveň ale, nejde urvat všechno. Když byste šli nadšeně hlavou proti zdi, tak se akorát tak pěkně vysekáte. To už je lepší tu energii vrazit do něčeho jiného. Abychom si rozuměli, rozhodně neříkám nic o tom, že by se věci měly dopředu vzdávat. Říkám jen to, že bez podpory shora toho obvykle moc nezměníte. Nebo dobře, tak jo. Tou zdí vlastně taky jednou projdete. Ale dost to potrvá a bude Vás to hooodně bolet. S tím mám koneckonců také bohaté zkušenosti.

Zatím tenhle blog možná působil, jako že tou hlavou proti zdi jdu. Že jsem vyhlásila svatou válku vzdělávacímu systému ČR a jdu veřejně páchat harakiri. Což je tedy obojí asi do určité míry pravda :-) Dneska si ale povíme jedno sladké tajemství. Na hýbání ledoborcem fakt nejsem sama… Si to někdy schválně zkuste, opřít se rukama i jen do blbého auta, jak snadno s ním pohnete nebo ne. A teď si představte ledoborec. To jeden člověk prostě neutáhne! A já opravdu nemám ambici sólovat. Ba naopak.

Takže bych řekla, že je na čase prozradit si obsazení hlavních rolí. Ty jsme už trošku naťukli, když jsme se bavili o stakeholder map. Kdo je tedy součástí core týmu? Myslím, že je zbytečné sem dávat CVčka. Vizualizace bude lepší. Kdo chce, dohledá si víc, není to těžké.

core tym

Je možné, že ty role se nám ještě trochu vyvinou, ale teď je to prostě takto. Nevypadá to špatně, myslím. Když se tak na to koukám, řekla bych, že je to hodně zajímavý mix. Po stránce akademických titulů, praktických zkušeností, zahraničního přesahu, zkušeností s výukou, věku,… A minimálně zatím mám pocit, že jedeme na stejné vlně. Neříkám, že nám to vydrží navěky – určitě přijdou kiksy, zádrhely a neshody. Ale když by byly hned na startu, bylo by něco hodně špatně. A náš start je myslím docela dobrý. 

Za co jsem hodně ráda, podařilo se mi do core týmu dostat studenta. I když Mirek je tedy pro mě hned od prvního setkání vlastně spíše kolegou, se kterým se dá suprově odborně pokecat, než že by byl nějaký studentík ztracený ve velkém světě, kterého bych měla něco učit. Přesto jsem ráda, že studentský názor bude zaznívat přímo v centru dění. Hodně důležité pro mě.

Tak, to bychom měli core tým. Ale pojďme si prozradit další sladké tajemství – ono to stále ještě není všechno. V duchu otevřené inovace / lean startup / design thinking /dosaď-jiné-cool-slovíčko se snažím projekt maximálně otevřít navenek.

nejsme sami

Dost lidí bych si netroufla oslovit křestním jménem, tak jako na obrázku, ale což, papír to snese. V každém případě, za každým ksichtíkem na obrázku je konkrétní člověk, u kterého si teď vybavuju naši schůzku, rozhovor či mailovou výměnu. A všichni tito lidé mi – když ne víckrát, tak aspoň jednou – pořádně dobili baterky. Je dost možné, že jsem teď na někoho zapomněla. Ono taky i jen od té doby, co jsem nakreslila tento obrázek a napsala blogpost, by měl jeden další ksichtík přibýt. Jestli se cítíte ukřivděně, ozvěte se, dokreslím Vás :-)

Ale pojďme se na to mrknout trochu podrobněji:

Spřízněné duše
Lidi kolem inovací, podnikání a další nadšenci, se kterými se potkávám, se kterými se můžu pobavit, kteří mi naplno rozumějí, kteří mi dodávají energii a kteří jsou ochotni sdílet svoje faily a uchránit mě tak před nejdrsnějšími držkopády.

Kolegové
Lidé, se kterými se potkávám na chodbě a kteří mi – minimálně zatím – nepodrážejí nohy. A pokud se mi posmívají nebo mi plivou do pití, dělají to ohleduplně tak, abych si toho nevšimla :-) Žertuji. Je celá řada lidí kolem mě, která mi s ledoborcem pomáhá. Ať tak, či onak.

Lidé z praxe
Máme-li studenty na managementu učit něco smysluplného, propojení s lidmi z praxe je nutností. Musíme studentům dokázat, že to, co je budeme učit, má smysl. Že jim nelžeme. Pár zajímavých vazeb z tohoto ranku už mám. Další, nepochybuji o tom, přijdou časem.

Profíci
Abych byla s výsledkem našeho počínání spokojená, budu chtít profi výstup. Na core týmu je dodat profi obsah, ale ono to nebude stačit. Bude to chtít grafiku, vydavatele, web, … Naštěstí mám s kým se pobavit, díky lidi.

Studenti
Kapitola sama pro sebe. Naprosté většině studentů, pro které tohle celé dělám, jsem myslím úplně ukradená. Pak, minimálně čistě statisticky, musí existovat studenti, kteří mě nenávidí. Ale ono… žádný hate mi ještě nepřišel. Ba naopak, čím dál častěji se setkávám s tím, že se mi studenti ozvou s tím, že mi drží palce (to prosím dělejte dál, potřebuju to), nebo rovnou nabízejí pomoc.

Takže Radek u mě bude mít bakalářku, abychom líp zjistili, kdo to ten student managementu je, Terezka mi dala dohromady otázky, které by mě měly u studentů kolem výuky managementu zajímat, Petra mi nakreslila super vizualizace, které lepím kolegům na zeď, Matyáš mi vytipoval zajímavé subjekty z praxe, Daniel zpracoval kontaktní místa předmětu, Honza mi dal přístup do informačního systému univerzity, kde je teď na Erasmu, abych mohla pomrkat a načerpat inspiraci, Ivon mi sama přišla nabídnout, že mi pomůže, s čím bude potřeba, ať si řeknu… tyjo pecka.

A to není jediná pecka. Dneska ráno jsem měla hoďkovou diskuzi s panem Janem Mühlfeitem. Jestli ho neznáte, zkuste použít google. Zjistíte, že u tohodle pána SAKRA CHCI, aby mi s hýbáním ledoborcem pomohl. A vypadá to, že on chce taky. Ale nezakřikněme to, ještě uvidíme. Každopádně, začínáme nabírat slušné obrátky. Držte si klobouky! 

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.

  

Katka Jiřinová
Ráda dělám věci, které mají smysl. A naopak. Ráda se směju a nesnáším energetické upíry.